Söndag, On The Road Again

Vaknade av telefonen klockan 12. Det var Clarence som var tvungen att avboka vår fika. Skulle precis somna om så ringde den igen. Nu var det A-zon som hade tråkigt. Han satt i Stord och tittade på Sons Of Anarchy på datorn. När vi hade diskuterat lite superhemliga klubbangelägenheter gick jag in till frukosten. Ägg och bacon var inte helt fel. Dansörerna från i går hade slutat dansa men satt fortfarande och drack öl. Att folk orkar.

Efter att jag sagt adjö till Lunden och övriga jag kände mullrade jag iväg genom skogen och ut på 45:an mot Trollhättan. Jag mötte en strid ström av oldschool chopprar, bobbers och hotrods. De hade väl antagligen varit på A-Bombers, som ju också hade träff den här helgen. Har hört att det är bra – skulle vara kul att åka dit någon gång.

Mellan Trollhättan och Lidköping någonstans tänkte jag stanna för att pissa. Jag tror stället hette Hulan. Hursomhelst var det någon slags veterantraktorträff där så jag tog ett varv och kollade in utställningsområdet. Just traktorer har väl aldrig varit riktigt min grej, men det är ju alltid kul med gamla fordon. Vi hade hyrt ut klubben en gång för många år sedan medans jag fortfarande var prospect till ett gäng som kom i veteran traktorer och hade olika tävlingar i att släpa vikter och köra i kapp osv. Här gick det lugnare till fast medelåldern på traktorägarna var väl lite högre också. Flera av dem hade nog köpt traktorerna i sin ungdom och åldrats med dem.

När jag började närma mig Mariestad kom jag på att jag skulle åka förbi hos Proppen Lars. Han var inte hemma utan hos sin äldsta dotter, så då åkte jag dit och blev bjuden på kaffe. Efter besöket där kände jag att jag lika väl kunde ta vägen förbi Hova också när jag ändå var ute och for. Det blev ett par kaffekoppar hos Miggis och Poo också innan jag fortsatte till Kristinehamn för att lasta av, och sedan hem via klubben.


Miggis och Poo

Robins bord

Några kilometer innan klubbkåken mötte jag Robin. Han hade målat ett bord så det luktade färg i hela privatlängan, men det blev ganska snyggt.

Andra bloggar om: , , , ,

Don't stay pink, Get some Ink! - Kingsroad Tattoo & Piercing

Lämna en kommentar