En ny propagandaartikel av Karin Sidenwall på Nya Wermlands-Tidningen/Arvika Nyheter:s webbsite.
Jag skickade följande svaromål på artikeln, men vi får väl se om det tas in.
Får man ha vapenlicens om man är medlem i kriminella gäng? Vilket gäng är kriminellt?
1. Varken Hells Angels, Red Devils eller Outbreak har dömts för någon form av brottslighet som organisationer. Enskilda medlemmar kan ha dömts för brott, men det är något helt annat oavsett vad Karin Sidenwall envist försöker hammra in med sina hat-artiklar i NWT.
2. De omnämnda organisationerna är klubbar – INTE gäng. Det finns språkliga definitioner för vad gäng innebär. Motorcykelklubbar med stadgar och valda styrelser stämmer inte in på den definitionen. Att fortsätta använda gängbegreppet är språkligt felaktigt och syftar bara till att få läsarna ännu mer negativt instälda till bikerkulturen.
3. Om personen i artikeln inte längre är misstänkt för det brott som motiverade att hans vapen beslagtogs borde han väl i rimlighetens namn få tillbaka dem. Var han lämplig att inneha jaktvapen innan han FELAKTIGT misstänktes för förberedelse till brott kan han väl inte vara mindre lämplig när brottsmisstankarna avskrivits?
4. Vilka andra än bikers anser Karin Sidenwall vara olämpliga att inneha vapen? Muslimer? Svarta? Judar?
Patrik
-
Länkar:
- Hells Angels-vän får inte vapnen tillbaka (NWT 090820)
- Outbreak MC:s website
Intressant Twingly Knuff Andra bloggar om: Outbreak MC, Hells Angels, Red Devils, Jaktvapen, Karin Sidenwall



