Arkiv för 2 juli, 2009

Torsdagsträff och Speedway

torsdag, 2 juli, 2009

Jag kom ifrån studion lite tidigare idag. Östen i nittioniorna hade sagt att han och några till skulle kolla in den nya torsdagsträffen vid fordonstvätten i Karlstad, så jag tänkte jag skulle haka på. Mina egna klubbkompisar verkade måttligt intresserade men Robin var på så vi gjorde upp att han skulle ansluta vid påfarten till motorvägen utanför där han bor. Jag åkte bort till Ninetynine MC:s klubblokal och anslöt till Bernardsson, Åke Taxi och Feta. Det var riktigt varmt och inte ett moln på himmlen när vi for från Kristinehamn. Vi tog gamla vägen från Väse-Rasta och Bernardsson som låg först lyckades snurra till det lite i Skattkärr eftersom dom har flyttat vägar och byggt rondeller och av- och påfarter till höger och vänster. Någon Robin såg vi inte till längs vägen, så jag tänkte att han nog åkt före. Det hade han inte men han dök upp inte långt efter att vi kommit fram. Efter en stund kom Östen också.

Det var redan en hel del folk på plats när vi kom och det fyllde på hela tiden. Motorcyklar, Yankebilar, mopeder och till och med ett gäng med gamla militärlastbilar. Rätt som det var dundrade Micke & Camilla och A-zon in på parkeringen också. A-zon tyckte det var ”busigt” att säga till mig att de inte ville med och sedan komma ändå.

Vi drack kaffe och åt glass och tjötade med folk tills det blev dags att röra på sig. Nittioniorna åkte tillbaks till Kristinehamn och mina klubbkompisar försökte jag få med mig på Solkatterna mot Masarna på Kalvholmen, men utan resultat. Det blev till att åka dit själv.

På Kalvholmen parkerade jag brevid några hojjar från Skin For Seven MC från Sunnemo. Jag kikade efter dem inne på stadion, men jag såg dom inte, så jag slog mig ner i andra kurvan där jag brukar sitta. Det visade sig senare att de satt rakt över i första kurvan.

Matchen började inget vidare för Solkatterna som hamnade i underläge ganska direkt, men de lyckades ta igen Masarnas försprång och det slutade 54-42 till hemmalaget. Har jag inte räknat helt tokigt så betyder det att de fortfarande leder serien och det var väl därför Sunnemokillarna såg så bistra ut när jag mötte dom på parkeringen. ”Vad är det med er? Var det inte rätt lag som vann?” frågade jag. ”Skulle inte tro det” fick jag till svar. Ja, ja, de håller väl på Valsarna precis som jag misstänkte.

Andra bloggar om: , , , , , , ,

Send me 1 Million Free Visitors!